Na każdej oponie producenci zamieszczają szereg informacji ważnych dla klientów. Bardzo często mają one postać symboli lub skrótów, a tym samym są dość uniwersalne, co na przykład ułatwia porównanie modeli różnych marek oraz dopasowanie elementów do swoich potrzeb i oczywiście wymagań modelu auta. Oznaczenia na oponach samochodowych są równie istotne jak rodzaj bieżnika czy też przeznaczenie części eksploatacyjnych. Umiejętne odczytanie jest ważne dla właścicieli samochodów, specjalistów w warsztatach oraz w sprzedawców w sklepach. To swoisty uniwersalny kod, który wszystkim ułatwia odpowiednie dopasowanie opon.
Oznaczenia opon – Rozmiar
Rozmaite oznaczenia opon umożliwiają ich najlepszy dobór oraz późniejszą bezproblemową eksploatację. Na pierwszy rzut oka oczywiście skróty mogą być niejasne, ale warto się zapoznać z wyjaśnieniami. Pierwszym przykuwającym uwagę elementem jest zazwyczaj logo producenta. Obok często pojawia się oznaczenie modelu opony, które czasem może informować o zastosowaniu – na przykład „Winter” czy „All Season” będą oznaczać odpowiednio komplety zimowe lub wielosezonowe.
Bardzo ważnym aspektem jest rozmiar opony. Takie oznaczenie znajduje się na boku każdego modelu. Poza tym najczęściej producenci samochodów zamieszczają takie informacje na słupku przy drzwiach kierowcy, w schowku, na klapce wlewu do paliwa oraz w instrukcji pojazdu. Rozmiar opon jest kluczowy do prawidłowego dopasowania ogumienia. Jest on ukryty w ciągu liter i cyfr, a tym samym jest to zapis znormalizowany i przyjęty przez Unię Europejską. Pierwsza z liczb opisuje szerokość opony wyrażoną w milimetrach, druga oznacza jej profil. To inaczej wysokość ściany bocznej opony liczona od zewnętrznej krawędzi felgi do bieżnika. Jest to wartość wyznaczona w procentach. Na końcu podany jest rozmiar felgi, do której dopasowana jest opona. Ten parametr jest poprzedzony literą R (opona radialna), B (Bias-ply) lub D (opona diagonalna). Obecnie na rynku najczęściej spotyka się te pierwsze typy. Następnie w ciągu cyfr i znaków znajdują się informacje o indeksach nośności oraz prędkości.
Indeks nośności to inaczej maksymalne obciążenie, jakie może znieść opona podczas jazdy z maksymalną (przewidzianą dla niej) prędkością. W efekcie suma nośności wszystkich opon musi być większa niż dopuszczalna masa całkowita pojazdu z pełnym obciążeniem. Kolejnym oznaczeniem na oponach jest indeks prędkości. To informacja o maksymalnej prędkości, z jaką można się poruszać. Co istotne, warto w oponach zimowych zastosować niższy niż zalecany indeks prędkości.
Oznaczenia opon – DOT
Ważne jest również oznaczenie DOT opony. Pozwala ono określić datę produkcji ogumienia. Jest ono również homologacją bezpieczeństwa, która jest zgodna ze standardami ustanowionymi przez amerykański Departament Transportu. DOT opony to 12 znaków. To numer seryjny lub identyfikacyjny opony, a cztery ostatnie cyfry oznaczają właśnie rok produkcji. Pierwsze dwa znaki identyfikują fabrykę, z której pochodzi ogumienie, dwa kolejne to rozmiar opony, a pozostałe są opcjonalnym kodem samego producenta.
Warto także zwracać uwagę na symbole, które oznaczają dopuszczenie opony do użytku na terenie Europy. Tu pojawia się litera „E”, a poprzedzająca ją cyfra określa kraj udzielający homologacji. Symbol „S” pokazuje, że ogumienie przeszło test limitów hałasu mijania. Pozostałe oznaczenia opon będą dotyczyć na przykład przeznaczenia ogumienia. Symbol 3PMSF (Three-Peak Mountain Snow Flake) pojawia się na modelach zimowych. Ma postać trzech szczytów górskich i płatka śniegu (symbol alpejski). Natomiast oznaczenie opony M+S (Mud and Snow) jest informacją, że bieżnik danego modelu ma wzór przystosowany do jazdy na błocie i śniegu. Jeśli szuka się dobrych opon zimowych, to muszą one posiadać oba wskazane oznaczenia.
Poza tym znaleźć można szereg oznaczeń na oponach samochodowych. Wśród tych najważniejszych pojawiają się też informacje dotyczące montażu. ROTATION będzie oznaczać opony kierunkowe, które za pomocą strzałki wskazują prawidłowy kierunek toczenia. INSIDE/OUTSIDE są stosowane w przypadku opon asymetrycznych i pokazują wewnętrzną oraz zewnętrzną stronę montażu.
FAQ
Jak czytać oznaczenie opon?
Odpowiednie odczytanie oznaczenia opon jest gwarancją dobrego dopasowania, a potem bezproblemowej eksploatacji. Najważniejszym aspektem jest rozmiar opony. Często producenci aut podają również warianty alternatywne. To rząd kilku cyfr. Pierwsza liczba oznacza szerokość opony w milimetrach, druga to profil, czyli stosunek szerokości do wysokości, a trzecia to średnica felgi w calach oraz oznaczenie o budowie wyrażone literą – najczęściej R. Warto także zwrócić uwagę na kod daty produkcji składający się z 4 cyfr. Kierowcy muszą także pamiętać o indeksach nośności i prędkości. Warto w tym momencie korzystać ze specjalnych tabel wspólnych dla wszystkich producentów ogumienia. Na oponie znajdą się też informacje o sposobie prawidłowego montażu. Jest to kluczowe dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy.
Jakie oznaczenie mają opony wielosezonowe?
Opony wielosezonowe łączą cechy zarówno opon zimowych, jak i letnich. Wielu kierowców decyduje się na to rozwiązanie ze względu na to, że jest to ekonomiczna inwestycja, a sam śnieg w Polsce zdarza się coraz rzadziej. Na oponach całorocznych można znaleźć oznaczenie M+S oraz symbol 3PMSF, które są charakterystyczne dla modeli zimowych. Poza tym oczywiście pojawi się też informacja All Weather, All Seasons lub 4Seasons. Bieżnik całorocznych opon sprawdza się zarówno na zaśnieżonych ulicach, jak i na gorących letnich nawierzchniach.
Jakie oznaczenie mają opony zimowe?
Opony zimowe mają najbardziej przejrzyste oznaczenia na mocy przepisów wydanych przez Unię Europejską. Wprowadziła ona jeden uniwersalny symbol, który ma postać trzech szczytów górskich i wpisanego w nie płatka śniegu. Producent ma prawo wykorzystywać oznaczenie 3PMSF, jeśli dany model przejdzie niezależne badania. Poza przyczepnością do nawierzchni sprawdzana jest także długość drogi hamowania. Poza tym na zimowych oponach pojawia się też oznaczenie M+S, które jest skrótem od angielskich słów Mud i Snow – czyli błoto i śnieg. W tym wypadku warunki używania tego symbolu nie są precyzyjnie określone.
Czym jest DOT opony?
Symbol DOT to inaczej skrót od Department of Transportation (Departament Transportu). To szereg cyfr i liter, które pozwalają odczytać, gdzie i kiedy została wyprodukowana opona. W ten sposób można sprawdzić wiek ogumienia oraz w jakiej fabryce zostało ono wyprodukowane. Symbol DOT jest obowiązkowy na oponach letnich, całorocznych i zimowych. Według polskiej normy w dystrybucji powinny być modele nie starsze niż trzy lata, choć oczywiście zawsze trzeba również ocenić ich stan fizyczny przed zakupem.
Reklama