Koła to jedyny element samochodu, jaki ma kontakt z nawierzchnią. Od ich jakości oraz odpowiedniego dopasowania zależeć więc będzie bezpieczeństwo jazdy czy amortyzacja wstrząsów. Dlatego niezwykle istotny jest dobór felg, które wraz z oponami wpływają na właściwości trakcyjne samochodu oraz komfort prowadzenia pojazdu. Podstawowym typem wykorzystywanym w wielu samochodach są felgi stalowe.
Jak wybrać felgi stalowe?
Producenci oferują felgi aluminiowe i stalowe. Te pierwsze są wybierane najczęściej przez kierowców, którym zależy na podkreśleniu atrakcyjnego wyglądu auta. Poza tym zwiększają one jego osiągi. Felgi stalowe natomiast są zdecydowanie tańsze. Poza tym wyróżniają się wytrzymałością oraz odpornością na trudne warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Felgi stalowe można również poddawać regeneracji, więc nawet w momencie, gdy pojawiają się ubytki, nie ma potrzeby wymieniać części na nową. Innym pozytywnym czynnikiem jest to, że w porównaniu modelami aluminiowymi są lżejsze, więc dobrze wpływają na zwieszenie. Są także łatwiejsze w czyszczeniu. Oczywiście, by odpowiednio dobrać felgę stalową do konkretnego modelu samochodu.
Na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę, wybierając felgę stalową?
Najważniejszym aspektem, na jaki trzeba zwrócić uwagę jest oczywiście rozmiar felgi. Tu istotne będą zarówno podawana w calach średnica, którą dopasowuje się zazwyczaj do rozmiarów koła, jak i szerokość. Nie może być ona zbyt mała, bo wewnętrzna część będzie ocierać o tarczę hamulcową, ani za duża, ponieważ wówczas będzie wystawać spod nadkola i nadmiernie obciążać łożyska oraz elementy zawieszenia. Z zasady również większa średnica felgi oznacza większą jej szerokość.
Przy wyborze felgi stalowej należy także zwrócić uwagę na liczbę i rozstaw otworów mocujących. To kryterium, które umożliwia prawidłowy montaż części i jest zależne od budowy piasta w pojeździe. W zależności od typów krawędzi felg oznacza się je symbolami: A, B, D, E, F, G, H, J, JJ, P, K, S, T, V, W. W tym wypadku samochody osobowe najczęściej mają profil kołnierza felgi sklasyfikowany „J”, a w przypadku starszych aut zdarzają się też te z symbolem „B”. Kierowców musi także zainteresować, jaka jest średnica otworu centrującego, która powinna być idealnie dopasowana do kołnierza piasty koła, oraz odsadzenie (ET). Może być ono dodatnie (felga wystaje na zewnątrz karoserii) lub ujemne (chowa się w nadkolu samochodu).
Jak wybrać najlepszą felgę stalową?
Oczywiście najważniejszym aspektem powinna być jakość felgi. Kierowcy zwracają więc uwagę na kształt rantu podtrzymującego oponę. Tu niezwykle ważna jest ocena, czy nie pojawiają się różnego rodzaju wygięcia lub wady powierzchni. Natomiast otwory wentylacyjne nie mogą mieć żadnych ostrych krawędzi, ubytków czy zadziorów. Są one oznaką słabej jakości produktu. Warto zakupy robić w specjalistycznym zakładzie. Dostępnych jest wiele produktów, które różnią się parametrami technicznymi, a w sieci można znaleźć konfiguratory, które pomagają dopasować odpowiednie felgi stalowe do konkretnego modelu pojazdu.
Choć felgi stalowe są mniej efektowne niż odpowiedniki aluminiowe, to doskonale sprawdzają się zimą. Są bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, o które zimą nie jest trudno. Poza tym stal wyróżnia się także mniejszą podatnością na korozję, a tym samym na trudne warunki związane ze śniegiem, deszczem, solą, wahaniami temperatury. Warto też szczególnie zimą pamiętać o systematycznym czyszczeniu felg, co przedłuży ich żywotność.
Reklama